Kupno mieszkania - mnóstwo formalności

Z chwilą powiększenia się twojej rodziny możesz nie mieścić się już w dotychczasowych czterech ścianach i musisz ostatecznie poważnie przeanalizować zamianę mieszkania na większe. Podejmując takie postanowienie trzeba przeanalizować wszelkie opcje, bowiem rezultaty takiej decyzji będą wyczuwalne wciąż przez parędziesiąt lat, zwłaszcza takie natury ekonomicznej.

W jaki sposób wziąć się do nabycia mieszkania?

Zdolność kredytowa

Na początku trzeba zbadać własną możliwość kredytową. Przyjmijmy, że dla przeważającej części ludzi w Polsce kupno apartamentu na kredyt jest niezastąpioną możliwością. Oddziaływanie na twoją zdolność kredytową mają także wszelakie limity zadłużenia w koncie, debety i karty kredytowe. Na pewno świetnie rozumiesz, że obniżają one twoją umiejętność do zaciągnięcia kredytu. Na wstępie przeto zalecam zlikwidować kartę kredytową i spłacić, jak również zamknąć, jakiekolwiek limity zadłużenia na koncie. Będziesz również potrzebować zaświadczenia z banku, że są one zlikwidowane (na co oczekuje się niekiedy stosunkowo długo).

Wybór lokalizcji

Później trzeba dobrać miejscowość w jakiej planujesz się osiedlić. Optymalnie przenieść się w miejsce, z jakiego łatwiej będzie zajechać do pracy. Czasem nawet właściwie zmienić miejscowość zamieszkania gdyż może być ona bardziej korzystnie skomunikowana i ceny nieruchomości mniej wygórowane. Skoro już wiesz gdzie chcesz żyć, powinieneś spróbować przewertować anonse o sprzedaży nieruchomości by zaznajomić się z rozrzutem kosztowym lokum w tejże miejscowości (możesz również wpaść do biura nieruchomości).

Załatwianie kredytu

Jeżeli odnajdziesz już właściwe mieszkanie doskonale byłoby je obejrzeć i skontrolować jego stan techniczny oraz prawny. Następnie już można zmierzać do banku ubiegać się o kredyt. Czasem nieodzowne jest ratyfikowanie umowy wstępnej ze sprzedawcą, jaka może – natomiast nie musi być odnotowana w formie aktu notarialnego (opłata dla notariusza). Przypuszczając, że bank uzna twój wniosek, będzie on dążył do ustrzeżenia się przed ryzykiem i poprosi o wycenę nieruchomości. Poszczególne banki współdziałają ze swoimi rzeczoznawcami majątkowymi, jak również nie biorą dodatkowej zapłaty za szacowanie nieruchomości. W innym przypadku musisz znaleźć rzeczoznawcę majątkowego na własną rękę (np. tutaj…). Certyfikowany rzeczoznawca majątkowy oszacuje wartość posiadłości i dodatkowo zweryfikuje jej dokumentację.

Podpisanie aktu notarialnego

Jeśli załatwisz kredyt, kolejna w sekwencji jest wizyta w kancelarii notarialnej. Akt kupna-sprzedaży nieruchomości musi być bowiem opracowany w postaci aktu notarialnego. Od sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym obciążany jest podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2%. O ile dla lokalu nie istniała przedtem założona księga wieczysta zostanie ona ustanowiona z podkreśleniem obciążenia hipotecznego na rzecz banku.

Niekiedy oferent może zagwarantować w umowie termin na wyprowadzkę z posiadanego lokalu, jednakże gdy już to zrobi można zacząć się wprowadzać i urządzać nowe dom.

Show Comments